Od 14 do 20 stycznia 2023 roku gościliśmy w naszej szkole partnerów z trzech szkół średnich z Turcji i Łotwy w ramach projektu Erasmus Plus Flipped Classroom.

Pierwszy dzień to czas integracji, poznawania specyfiki oraz zakamarków naszej szkoły. Polscy uczniowie poprowadzili warsztaty na temat społeczeństwa cyfrowego, jego praw, obowiązków ale i zagrożeń.
Najwięcej emocji dostarczyła gra terenowa i poszukiwanie ukrytych skarbów.
Na koniec dnia zaserwowaliśmy oczywiście wyśmienite pierogi.

Erasmus+ to nie tylko program, to przede wszystkim ludzie, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu zarażają pasją innych.
Spotkanie z Panem Pawłem Rajskim, starostą ostrowskim, rozpoczęło kolejny dzień mobilności. Odwiedziny w Centrum Kształcenia Praktycznego i poznanie specyfiki pracy i nauczania różnych zawodów to wiedza, którą przekazał nam Dyrektor ZSTE – Pan Marek Wojtasz.
Warsztaty z uczniami, prezentacje i zajęcia przeprowadzone ze sztucznej inteligencji czyli umożliwianie maszynom uczenia się na podstawie doświadczeń, dostosowywanie się do nowych informacji i wykonywanie zadań podobnych do ludzkich, to temat wiodący mobilności w Polsce. Zajęcia te zafascynowały zarówno młodzież jak i nauczycieli.

Nasi goście mieli także okazję poznać najpiękniejsze miejsca naszego miasta, a spacerom sprzyjała cudowna słoneczna pogoda.
Środa przywitała naszych zagranicznych gości śnieżnym puchem dodając energii na długi, aktywny dzień.
Rozpoczęliśmy od warsztatów z fake newsów i strategii manipulacyjnych wykorzystywanych w cyfrowym świecie. Po zapoznaniu się z typowymi cechami teorii spiskowej uczestnicy w grupach wymyślali własne, kreatywne teorie. Żeby utrudnić zadanie należało wykorzystać symbole z kostek „story cubes”. Powiem szczerze, w niektóre z nich naprawdę łatwo byłoby uwierzyć w sieci.
Kolejne warsztaty dedykowane były wykorzystaniu technologii VR /AR ( rzeczywistość wirtualna oraz rozszerzona). Popołudnie spędziliśmy na ostrowskim lodowisku, a wieczór na szkolnym basenie.

W czwartek od rana, na pełnym biegu, zwiedzaliśmy przepiękny Toruń, który nawet przy styczniowej aurze urzeka wyjątkowością. Historyczny spacer po gotyckich uliczkach miasta zakończyliśmy warsztatami w Muzeum piernika, dokąd przywiódł nas jedyny i niepowtarzalny zapach ginger bread. W międzyczasie powrotem do przeszłości i jak na techników przystało sprawdziliśmy co słychać w muzeum informatyki. Zakończeniem tygodnia w Polsce były tańce każdego z krajów partnerskich, co uczniowie ( i nie tylko 🙃) uwielbiają, a ceremonia poprzedzająca tę część była niezwykle wzruszająca, pełna wspomnień minionego tygodnia, pojawiły się nawet łzy i zapewnienia ponownego spotkania. Rozdanie certyfikatów uczestnictwa, podsumowujący kahoot i uroczysty obiad to ostatni dzień mobilności partnerów „Odwróconej klasy”. Intensywny, wspólnie spędzony tydzień na długo pozostanie w nas. Jesteśmy tacy dumni z naszych uczniów, to z nimi i dla nich pracujemy, wiemy, że możemy na nich liczyć, oni mogą liczyć na nas.

Erasmus plus łączy ludzi, a zjednoczeni w różnorodności-to my Erasmuski!

#erasmusplus #erasmusplusprojects
#flippedclassroom #odwróconaklasa
#zst #artificialintelligence
#digitaltools #web20 #vrvsar #toruń #erasmusfriends