Erasmus+ łączy ludzi, przełamuje bariery, uczy pokory, szuka najlepszych rozwiązań.
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” (Konfucjusz). Pod tym hasłem rozpoczął się w Grecji na Uniwersytecie medycznym w Patrze cykl szkoleń w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ Flipped Classroom.

W obliczu pandemii, która tak wiele zmieniła w naszym życiu, istotne stało się holistyczne podejście do nauczania online. Nowe technologie, narzędzia, aplikacje to główne tematy tygodniowego szkolenia. Niezwykle ważne w całym procesie edukacyjnym jest poznanie możliwości naszego mózgu tak, aby przystosować i dobrać najlepsze metody pracy i nauki. Poznaliśmy i przypomnieliśmy sobie modele i style uczenia się i zapamiętywania, plastyczność naszego mózgu i jego ogromne możliwości. Szkolenie dotyczyło także użycia nowoczesnej platformy (Mendeley), dzięki której tworzymy i przechowujemy dokumenty w bibliotecznej aplikacji na wszystkich możliwych narzędziach cyfrowych. Człowiek najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczanie, poprzez emocje i pytania, jakie temu doświadczaniu towarzyszą. Tak jak mówi się, że podróże kształcą, tak szkolenia i warsztaty prowadzone z użyciem interaktywnych ćwiczeń, zadań, gier, łamigłówek są bardzo skuteczne. Poprzez zaangażowanie ciała i umysłu działania zostają długo w pamięci.
Aby osiągnąć sukces, potrzebujemy nowych bodźców, a tym dla młodych ludzi są dziś gry. Nauczanie oparte na wielogatunkowych grach cyfrowych ma pozytywny wpływ na zrozumienie pojęć, umiejętności argumentowania i doświadczenia. Bądźmy atrakcyjni w nauczaniu, podnośmy poprzeczki, działajmy!

Głód wiedzy powinien nam zawsze towarzyszyć. W naturze nie istnieje stagnacja, więc albo się rozwijasz, albo cofasz.
Odwiedziliśmy wirtualny świat, wcieliliśmy się w rolę awatara, eksplorowaliśmy i uczestniczyliśmy w jego działaniach, komunikowaliśmy się z innymi. Poznanie nowych, fascynujących metod pracy, pozwoli stać się naszym lekcjom atrakcyjnymi. Nigdy nie przestawaj się uczyć. Nabywaj nowych umiejętności i kompetencji. To, czego się uczysz, wdrażaj w życie i wykorzystuj w praktyce. Żyjemy w wirtualnym świecie, który kreuje inną rzeczywistość, musimy się w niej odnaleźć, czy tego chcemy, czy nie. Musimy jednak pamiętać, by nigdy nie zatracić swojego człowieczeństwa.

Odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Patrze – serce historii starożytnej tego regionu. Wystawa jest podzielona na trzy główne działy tematyczne: życie codzienne, życie publiczne oraz życie pozagrobowe, czyli pochówek. Najbardziej znaczące przedmioty pochodzą z okresu mykeńskiego, gdy obszar Achai rozkwitał. Patra była rzymską kolonią założoną przez Oktawiana Augusta w 14 roku i grała znaczącą rolę w historii Cesarstwa Rzymskiego, osiągając szczyt swojego rozwoju i zamożności w II wieku. Naszym uczniom jednak zapewne najbardziej przypadłyby do gustu eksponaty Muzeum Nauki i Techniki, a obecna wystawa tematyczna nosząca tytuł „Telekomunikacja w naszym życiu” zaciekawiła nawet najbardziej wybredne techniczne gusta.