24 lutego 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainę, obudziliśmy się wszyscy w innej rzeczywistości. To trudny czas, dlatego tak ważne są spotkania młodzieży z całego świata, by wspólnie tworzyć lepszą, bezpieczną przyszłość – bez wojen. To druga tura spotkań pod hasłem „Prawa człowieka jako obywatela cyfrowego”. Dyskusje trudne, ale bardzo potrzebne. W projekcie udział biorą szkoły z Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii (ze względu na toczącą się wojnę nie uczestniczyli w spotkaniu), Polski, a także uczniowie z Ukrainy, przebywający w naszym mieście.
Każdy dzień był naprawdę intensywny, to były niekończące się rozmowy o tym, że wojna zabrała nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa i wolności. My jednak, zgodnie ze słowami pana starosty Pawła Rajskiego, którego odwiedziliśmy w drugi dzień spotkania, z nadzieją spoglądamy w przyszłość i wierzymy, że lepsze jutro jest w rękach młodych ludzi. Bezpieczna przyszłość to dobre wykształcenie, dlatego tak ważny w naszym programie był czas spędzony w Centrum Kształcenia Praktycznego, po którym oprowadzał nas pan dyrektor Marek Wojtasz. Prawdziwym wytchnieniem był koncert muzyki Chopinowskiej w wykonaniu pana profesora Łukasza Kryjoma w Pałacyku Myśliwskim w Antoninie. Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Leraczykowi za te niepowtarzalne emocje.
Dzień trzeci projektu to prezentacje poszczególnych krajów na temat praw człowieka w przestrzeni wirtualnej oraz panel dyskusyjny dotyczący etykiety w świecie cyfrowym. Dobrze wiemy, jak ważne jest pobyć czasem off-line, więc sporo czasu poświęciliśmy na rozgrywki sportowe, pląsy i kolejny długi spacer ulicami miasta – oczywiście z przerwą na lody. W naszym projekcie najszerzej dyskutowany jest problem praw człowieka w kontekście uchodźców i nikt z nas nie mógł przewidzieć, że podczas pobytu w Polsce nie będzie to tylko aspekt teoretyczny. Bardzo dziękujemy pani Karolinie Krawczyk za przedstawienie sytuacji uchodźców z Ukrainy w naszym mieście i wspaniałej inicjatywy Domu Polsko-Ukraińskiego.
W każdej mobilności musi się znaleźć czas na perełki takie jak Toruń – jak zawsze magiczny i pachnący piernikami. Zwiedzanie starego miasta, warsztaty piernikowe, spacer wzdłuż Wisły i rejs pozostaną na bardzo długo w naszej pamięci. Chwilami tak trudno było uwierzyć, że to dopiero piąty dzień spotkania, bo mieliśmy wrażenie, że znamy się od zawsze. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. W piątek do południa miały miejsce ostatnie quizy, prezentacje, ewaluacja, podsumowania… Tak trudno było się rozstać. Po wieczornej ceremonii wręczenia certyfikatów tak bardzo chcieliśmy jeszcze móc nacieszyć się sobą, że tańce przeniosły się na zewnątrz restauracji Klara. Z głębi serca dziękujemy naszym partnerom oraz polskim Erasmuskom za każdą wspólną chwilę, każdą rozmowę, każdy uśmiech i każdą łzę.
Do zobaczenia podczas kolejnej mobilności w październiku w Anglii (Durham), w listopadzie w Turcji (Antalya), a w marcu 2022 roku w Grecji (Ateny).