Kolejna mobilność w ramach Erasmus+ Human Rights miała miejsce w dniach 12-19 listopada 2022 w miejscowości Antalya w Turcji.
Nauka to nie tylko sala lekcyjna, to nie tylko szkolna ławka, kreda i tablica, to także nauka przez działanie, odkrywanie i poszukiwanie.
Taką szansę dają międzynarodowe projekty programu Erasmus +. Tym razem jako grupa projektowa „Human Rights” uczestniczyliśmy w mobilności w Adalya Koleji, a wiodącym tematem były prawa człowieka do godnego życia w naturalnym, czystym i zdrowym środowisku.
Poniedziałkowe seminarium pod hasłem „Environmental citizenship” prowadzili uczniowie ZST.
Po południu odwiedziliśmy antyczne miasto Lyrboton Kome integrując się z grupą turecką i grecką.
Drugi dzień mobilności w Turcji to panel dyskusyjny o przyczynach i skutkach zmian klimatycznych. Uczniowie z partnerskich szkół w Grecji i Turcji zaprezentowali najnowsze dane dotyczące ochrony środowiska. Mieliśmy także okazję zwiedzić Gminne Centrum Obróbki Odpadów Stałych, w którym stosuje się najnowsze technologie pozyskiwania biogazu. Popołudnie spędziliśmy w siedzibie największej w Turcji Proekologicznej Fundacji Non-profit TEMA. Wolontariusze przedstawili nam główne założenia, cele oraz aktualne projekty skupiające się na zminimalizowaniu negatywnych skutków wpływu człowieka na degradację środowiska. Po intensywnym dniu, tak bogatym w praktyczną wiedzę, czuliśmy, że nie jest jeszcze za poźno, że nadal mamy moc sprawczą.
Erasmus+ zawsze łączy ludzi, szuka inspiracji, znajduje rozwiązania. Lekcja historii, geografii, sztuki w terenie? Dlaczego nie! Do tego wf. i mamy pełnię szkolnych przedmiotów, i to w jakże cudownych okolicznościach przyrody.
Trzeci dzień w Antalyi w ramach miedzynarodowego projektu „Human Rights” spędziliśmy w terenie zwiedzając starożytne miasto Termessos położone ponad 1000 metrów n.p.m. Trudy wspinaczki wynagrodził cudowny widok i jeden z najpiękniej położonych starożytnych amfiteatrów w tej części Turcji. „Orle Gniazdo”, jak nazwał Termessos Aleksander Macedoński, który zresztą próbował je bez powodzenia zdobyć, leży na terenie Parku Narodowego, a pozostałości jego budowli stoją wśród lasu piniowego, w którym rośnie wiele rzadkich gatunków roślin. Korelacja międzyprzedmiotowa i lekcje w terenie to świetny sposób nauki.
Czwartkowa podróż przeniosła nas do starożytnego miasta Aphrodisias zbudowanego w III w p.n.e, wchodzącego w skład światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to doskonale zachowany kompleks świątynny poświęcony bogini Afrodycie, z agorą, teatrem i łaźniami. Kolejnym punktem programu był kanion Arapapisti, z którego rozpościerały się zapierające dech w piersiach widoki. Czy można coś więcej dodać? Cóż… to trzeba po prostu przeżyć.
Mobilność w Antalyi w ramach projektu Erasmus Plus Human Rights dobiegła końca. Piątek to zawsze czas podsumowań, ewaluacji, wyznaczania kolejnych celów. Nie jest łatwo się rozstać po tak intensywnym tygodniu. Serdecznie dziękujemy Adalya Koleji za cudowną gościnę, a partnerom z Grecji i Turcji za niezapomniane wrażenia. Sytuacja na świecie przeraża, prawa człowieka są nadal łamane, wojna zbiera okrutne żniwo. Dlatego tak ważny jest głos młodych ludzi, którzy wierzą w takie wartości jak wolność, godność, solidarność, szacunek. Zjednoczeni w różnorodności – to my.
Do zobaczenia w marcu w Grecji.